Улице Новог Бечеја
1. крајишка
- Прва крајишка пролетерска ударна бригада формирана је након ослобођења Приједора, 21. маја 1942. године. године у селу Ламовити од бораца из Првог, Другог, Трећег и Петог крајишког партизанског одреда. При формирању имала је четири батаљона са укупно 1.186 бораца. Први командант бригаде био је Ивица Марушић. Од9. новембра 1942. године, па до краја рата бригада се борила у саставу Пете крајишке дивизије. На ратном путу бригаде дугом 21.000 километара, погинуло је 1.309, а рањено око 3.850 бораца, а 17 њених бораца је проглашено народним, херојима. Бригада је за своје ратне заслуге 1952. године, проглашена пролетерском.
1. маја
- Празник рада се слави првог маја као међународни празник радничког покрета.Првомајски уранак је народни обичај и светковина која се састоји у томе да се првог маја порани у природу или чак да се оде дан раније и уз логорску ватру проведе ноћ
1. слатинска
15. маја
2. крајишка
- Друга крајишка народноослободилачка ударна бригада формирана је 2.августа 1942. године године у селу Бошњацима код Санског Моста, од Ударног и Четвртог батаљона и Другог крајишког партизанског одреда и Ударног батаљона Првог крајишког партизанског одреда. Септембра 1942. године имала је три батаљона, чету пратећих опужија и противтенковски вод, са укупно 1.135 бораца.
2. слатинска
29. новембра
|
5. октобар
7. јул
|
8. марта
- Међународни дан жена или, Осми март, дан је посвећен женама, а слави се сваке године осмог марта. Овај дан је настао као дан борбе за економску, политичку и социјалну равноправност жена и мушкараца. Многе жене, заступале су идеју већих женских права. Као међународни дан жена, осми март (по први пут тачно одређени датум), прихваћен је 1917. године. Уједињене нације су од 1975. године, коју су прогласиле за Међународну годину жена и службено почеле обележавати Међународни дан жена. У међувремену су уведене институције као што су трудничко боловање, ограничење рада жена у трећој (ноћној) смени, иста плата за исти рад, право гласа и многе друге. Обично се прославља даривањем жена цвећем.
Александра Берића
|
Арачка
|
Артиљеријских бригада
Блок Пијаца
Боре Главашког
Бранка Радичевића
|
Бригадира Ристића
Чапајева
Чика Љубина
Грмечка
Индустријска
Ивана Милутиновића
Јагићева
Јанка Веселиновића
|
ЈНА
- Југословенска народна армија (скраћено ЈНА) је била главна оружана сила Социјалистичке Федеративне републике Југославије од 1945. до 1992. године. Настала је 1. марта 1945. године реорганизацијом Народноослободилачке војске и партизанских одреда Југославије (НОВ и ПОЈ) у Југословенску армију (скраћено ЈА). Године 1951. име јој је промењено у Југословенска народна армија и то име је носила све до распада СФРЈ, када је 20. маја 1992. године. године реорганизована и преименована у Војску Југославије. До 1980. године Врховни командант ЈНА је био маршал Југославије Јосип Броз Тито, а после његове смрти ту функцију је преузело Председништво СФРЈ, односно председник Председништва.
Јефте Иличића
Јосифа Маринковића
|
Карађорђева
|
Латинке Тајков
Маршала Тита
|
Матије Гупца
- Амброз Матија Губец (1538-1573.) био је загорски сељак, познат као вођа Хрватско-словеначке сељачке буне. Пре буне, Губец је био кмет на имању властелина Ференца Тахија у Хрватском Загорју.Након пораза је ухваћен, и одведен у Загреб, где је јавно мучен и погубљен тако што је био присиљен да седне на ужарени метални престо, а на главу му је постављен ужарени метални венац, а потом је рашчетворен.
Миливоја Калезића
Милоје Чиплића
|
Милорада Попова
Милошев пут
Мите Маљугића
Народног фронта
Николе Тесле
|
Партизанска
- Народноослободилачком војском је руководио Врховни штаб, а за њене припаднике користио се неформални назив - партизани. Током Другог светског рата, од стране савезника је била призната и помогнута тек у лето 1943. године.
Паве Сударски
|
|
Петефи Шандора
Радничка
- Радник је особа која у радном односу обавља одређене послове за послодавца. Радничка класа је израз који у најширем смислу означава појединце и друштвене групе у савременим друштвима који за живот зарађују првенствено темељем сопственог најамног рада. Данас се пак под појмом радничка класа често подразумева традиционална радничка класа чији посао подразумева физички рад и за коју није потребно шире образовање. Насупрот томе су се као нова радничка класа у 20. веку појавили запосленици који за живот зарађују уредским радом који захтијева добро образовање. Марксистичко схватање радничке класе је последњих година изложено жестокој критици, с обзиром на то да многи припадници радничке класе у развијеним западним државама данас уживају животни стандард примеренији средњој класи него нижој класи.
Рајка Ракочевића
Речо Антала
Револуције
Сењи Михаља
Скадарска
Славка Бабића
Слободана Перића
Соње Маринковић
|
|
Сточни трг
Штросмајерова
Светозара Кромпића
Тапаи Шандора
Тиски кеј
Ужичка
Владе Коларова
Вука Караџића
|
Живе Гурјанова